آموزش ساخت صفحه گسترده در اکسل

مقدمه
برنامه excel یک برنامه صفحه گسترده است. صفحه گسترده به برنامه هایی گفته می شود که اطلاعات متنی و عددی را در قالب جدول نگهداری می کنند. ساختار جدولی این گونه برنامه ها، کاربران را قادر می سازد تا با استفاده از فرمول ، بین اطلاعات موجود در آن ها ارتباطات برقرار کنند. در برنامه اکسل بسیاری از محاسبات پیچیده از طریق توابع از پیش تعریف شده قابل انجام است. از نمونه های متداول آن می توان تابع جمع، میانگین، تعیین حداکثر، تعییم حداقل، شمارش داده های عددی، شمارش شرطی و … نام برد.
کار با محیط و آشنایی با بخش های مختلف برنامه
محیط کلی نرم افزار اکسل پس از اجرا به شکل زیر خواهد بود.
دکمه office
این دکمه که در گوشه بالا و سمت چپ پنجره excel قرار دارد، دستورات مهم برای مدیریت فایل ها را در بر می گیرد مانند new (ایجاد فایل جدید)، open (باز کردن فایل)، save (ذخیره کردن فایل) و …
با توجه به این که برخی از ویژگی های برنامه اکسل مشابه word است و در آموزش ورد برخی از موارد را توضیح داده ایم. دراین گزارش فقط موارد جدید و ضروری را شرح می دهیم.
نوار فرمول formula bar
از نوار فرمول برای وارد کردن یا مشاهده فرمول و محتوای سلول ها استفاده می شود. با استفاده از این نوار می توان محتوای سلول (یا فرمول موجود در آن) را ویرایش کرد.
برگه sheet
هر فایل جدید، در برنامه اکسل، به طور پیش فرض دارای سه sheet (برگه) است. این برگه ها توسط tab (زبانه) در پایین صفحه مشخص می شوند. با کلیک روی تب، sheet مربوطه فعال می شود
سر سطرها و سر ستون ها
در هر sheet (برگه)، سطرها با شماره و ستون ها با حروف انگلیسی مشخص می شوند. سر ستون ها در بالای sheet و سر سطرها در sheet انگلیسی در سمت چپ صفحه (و در sheet فارسی در سمت راست) دیده می شوند.
ساختار یک کار برگ (worksheet)
در excel هر worksheet دارای 1048576 سطر (row) و 1384 ستون (column) است. سطرها با عدد و ستون ها با حروف انگلیسی مشخص می شوند. از محل برخورد هر سطر یک سلول (sell) ایجاد می شود، اطلاعات در این سلول ها نگهداری می شوند. در هر worksheet حداقل یک سلول فعال است. این سلول با کادری ضخیم تر از سایر سلول ها دیده می شود و اطلاعاتی که وارد  می کنید در این سلول قرار می گیرد. با کلیک روی هر سلول، می توان آن را فعال کرد.
روش آموزش برنامه اکسل متفاوت است و آموزش ها به صورت یکپارچه به یکدیگر متصل هستند، پس سعی کنید آموزش ها را به صورت زنجیره ای دنبال و یاد بگیرید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.