شنبه , سپتامبر 23 2023
خانه / اخبار ( News ) / اوبونتو ۲۲٫۱۰ با بهبود پشتیبانی بهتر از استیم، گنوم ۴۳ و معماری RISC-V منتشر شد

اوبونتو ۲۲٫۱۰ با بهبود پشتیبانی بهتر از استیم، گنوم ۴۳ و معماری RISC-V منتشر شد

اوبونتو ۲۲٫۱۰ با بهبود پشتیبانی بهتر از استیم، گنوم ۴۳ و معماری RISC-V منتشر شد

اوبونتو ۲۲٫۱۰ با پشتیبانی از استیم، گنوم ۴۳
اوبونتو ۲۲٫۱۰ با پشتیبانی از استیم، گنوم ۴۳
نسخه جدید توزیع لینوکس محبوب اوبونتو با پشتیبانی کوتاه مدت 9 ماهه، ارتقا گنوم 43 و همچنین پشتیبانی از معماری متن باز RISC-V معرفی شد.
نسحه جدید توزیع لینوکسی محبوب اوبونتو به نام Kinetic Kudu منتشر شد. در این نسخه جدید از اوبونتو قابلیت های جدید و جالبی اضافه شده که در ادامه مطلب به آن می پردازیم.
kinetic به عوان یک نسخه موقت و کوتاه مدت یعنی 9 ماهه منتشر شده و پس از آن باید شاهد انتشار به روزرسانی جدیدی برای این سیستم عامل باشیم. این آپدیت برخلاف نسخه‌ی قبلی یعنی Jammy Jellyfish 22.04 از نوع LTS (پشتیبانی بلندمدت) نیست؛ نسخه‌ای که تا آوریل ۲۰۲۷ پشتیبانی خواهد شد.
به گفته TomsHardware، یکی از تغیرات مهم این نسخه بهره گرفتن از گنوم 43 است که به عنوان جدیدترین نسخه دسکتاپ لینوکس، قابلیت های زیادی به اوانتو داده مثل تنظیمات سریع که بتوانید به راحتی وای فای و حالت تیره را تغییر داد. نظیمات سریع، جابه‌جایی بین شبکه‌های مختلف و دستگاه‌های صوتی را ساده‌تر می‌کند. اوبونتو ۲۲٫۱۰ از جدیدترین معماری‌های پردازنده‌های اینتل و AMD پشتیبانی می‌کند.
kinetic به همراه جدیدترین نسخه Mesa منتشر شده است. یک کتابخانه‌ی گرافیکی منبع‌باز که APIهای مختلفی نظیر OpenGL، OpenCL، و Vulkan و موارد دیگر را درقالب یک بسته ارائه می‌کند. از زمان معرفی کنسول steam deck لینوکس قابلیت های گیمینگ بهتری ارائه داده و بسته های مفیدی مثل Mesa به ارائه بهتر این ویژگی ها کمک می کند.
اوبونتو ۲۲٫۱۰ با پشتیبانی از استیم، گنوم ۴۳
اوبونتو ۲۲٫۱۰ با پشتیبانی از استیم، گنوم ۴۳
به‌روزرسانی ۲۲٫۱۰ اوبونتو از پردازنده‌هایی مبتنی‌بر RISC-V نیز پشتیبانی می‌کند. بیانیه ی مطبوعاتی تیم توسعه دهنده ی این نسخه به پشتیبانی از MicroPython در انواع میکروکنترلرها ازجمله رزبری‌پای Pico W اشاره کرده‌اند که البته این ویژگی به بسته‌های نرم‌افزاری ارائه‌شده در مخازن کد رسمی، محدود می‌شود.
مدیر عامل کنونیکال ( شرکت مدر ابونتو ) می گویند:
*دستگاه‌های متصل، حوزه‌ی هیجان‌انگیزی از نوآوری هستند که خطرات دیجیتالی تازه‌ای در محیط خانه و محیط کار ایجاد می‌کنند. ما روی فعال‌کردن نسل جدیدی از اینترنت اشیا با کاربری آسان و با امنیت بسیار بالا تمرکز کرده‌ایم و بنابراین توسعه‌دهندگان می‌توانند از بهبودهای اعمال‌شده در راستای این اهداف روی اوبونتو ۲۲٫۱۰ بهره ببرند.*

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *